Den har været ventet længe – den nye Dacia Duster. Nu er den så endelig kommet til Danmark. Priserne begynder ved 309.990 kroner.
Siden lanceringen i 2010 er Dacia Duster solgt i mere end 2.5 mio. eksemplarer. En model, der selv efter et større facelift i 2017, kun er blevet moderat forandret de seneste 15 år. Men, nu er det tid til introduktion af en helt ny Duster i Danmark. En ny Duster, der repræsenterer et teknologisk og designmæssigt tigerspring.
Et tigerspring, der var med til at sikre Dacia Duster Auto Best prisen Best car Buy of the Year 2025, og til at sende bilen i finalen om The European Car of the Year 2025. En titel Renault 5 som bekendt vandt
Helt ny platform
Den nye Duster har et klart Duster DNA, men er i den grad også er nytænkt. Først og fremmest er den gamle platform, som de hidtidige Duster er bygget på, skrottet. Nu står den på den fælles CMF-B platform.
En platform, der genkendes fra blandt andet Renault Captur og fra Dacia Jogger, og som har en lang række fordele. Det handler både om mere optimal pladsudnyttelse, men også om muligheden for teknologiske nyskabelser, samt endnu bedre komfort ombord som følge af færre vibrationer og mindre støj.
Og så naturligvis endnu bedre køreegenskaber, der blandt andet ses ved øget stivhed, der giver 21 % mindre ”body roll”, hvilket giver langt bedre stabilitet ved sportslig kørsel og kørsel gennem sving. Samtidig er lyden fra dækkene under kørsel reduceret med 2dB i gennemsnit.
Den nye Duster er præcis samme længde som forgængeren, (4,34 meter), men er blevet bredere (1.81 meter vs 1.80 meter) og lidt lavere (1.66 meter vs 1.69 meter) – og så har den nye platform givet bedre plads i kabinen. Til benene er der blevet + 30 mm både foran og bagved, og med et lavere bagagerumsgulv er der blevet 15 % mere plads, så det nu sluger i alt 517 liter under hattehylden.
Sikke en kabine
Det robuste look går igen i kabinen, der er blevet fuldstændig nytænkt. Der er nu en helt ny 10.1-tommers centralt placeret touchskærm som blandt indeholder Media Display eller Media Nav Live. Media Display har indbygget fire højtalere og kommer med trådløs Apple Car Play og Android Auto connectivity. Dette system findes i Extreme modellen.
Det robuste ydre går også igen i kabinen. Formen fra de Y – formede lygter går igen ved blandt andet dørpanelerne - og det er også muligt at få en version med vaskbart mikrofiberbetræk på sæderne.
Kører man terræn er det måske værd at bemærke, at beskyttelsespladerne for og bag, samt andre synlige elementer, er lavet af indfarvede genanvendte materialer. Det betyder, at man ikke risikerer grimme synlige ridser, idet materialet netop ikke er lakeret. For det andet består det af materialet Starkle – som er 20 procent genanvendt propylen. I øvrigt er den nye Duster helt fri for kromdetaljer og læder er også et materiale, der nu er fortid.
Helt nye sikkerhedssystemer
Når det handler om førerassistentsystemer er Duster rykket op i en helt anden liga i forhold til den eksisterende. Automatisk nødbremsesystem, der opdager fodgængere, cyklister og motorcyklister standard, cruise control, trafikskiltegenkendelse, advarsel mod for høj fart, lane departure warning og lane keep assist, for blot at nævne nogle få nye features – nu også standard i ny Duster.
Desuden er automatisk op- og nedblænding standard på Expression og Extreme modellerne, som er de to versioner vi tager til Danmark.
Den nye Duster kommer i Danmark med en motorvariant, nemlig Hybrid 140 hk. Motoren er en 1.6 liters fire cylindret benzinmotor med hybrid drivlinje og naturligvis automatgear. Den er pænt nøjsom med brændstoffet og klarer 20. km/l WLTP, hvilket giver et udslip på 113 gram CO2/pr km. Det er ikke muligt at få hverken diesel eller 4X4 til den nye Duster.
Som alle Dacia er den nye Duster omfattet af en 3 års fabriksgaranti/100.000 km.
Duster Expression: 309.990 kroner: Udstyr blandt andet: 17 tommer alufælge, Aircondition, bakkamera.
Duster Extreme: 319.990 kroner: Udstyr blandt andet: Modular roofbars, vaskbar TEP microfiber stof, gummimåtter på gulvet, klimaanlæg, 17 tommer alufælge, hands free key card